Adalet Bakanı’ndan itiraz eleştirisi!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Seçim sürecinin tek yetkilisi olarak YSK belirlenmiştir. YSK itirazları siyasi partilerin temsilcileriyle birlikte karara bağlamaktadır" ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı’ndan itiraz eleştirisi!
Adalet Bakanı’ndan itiraz eleştirisi! admin

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, özellikle İstanbul’da yaşanan oy sayımları için yapılan eleştirilere yanıt verdi. Gül, “Yapılan itirazlar YSK’nın tüm toplantılarında siyasi partilerin temsilcileri ile birlikte değerlendirlmekte ve karara bağlanmaktadır” diyerek YSK’nın aldığı kararlara siyasi parti üyelerinin de katıldığını öne sürdü.

Bakan Gül, açıklamasında şunları belirtti;

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve Genel Başkan Yardımcılarının haksız ve yersiz ithamları karşısında aşağıdaki açıklamayı yapmak zarureti hasıl olmuştur.

Daha önce defalarca ifade ettiğimiz ürezere, Anayasa’nın amir hükmü ve seçim kanunları tüm seçim sürecinin tek yetkilisi olarak Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) belirtmiştir. Buna göre, seçim günü yapılan tüm işlemler gibi, seçim sonrasında yapılan itirazları değerlendirme ve kesin karara bağlama yetkisi de YSK’dadır.

 

Seçim sonuçlarına itiraz her siyasi partiye tanınan bir haktır. Tüm partiler her türlü itiraz ve şikayet hakkını anayasal güvence altında kullanmakta olup, hak arama mercii de YSK’dır. Ayrıca yapılan itirazlar YSK’nın tüm toplantılarında siyasi partilerin temsilcileri ile birlikte değerlendirlmekte ve karara bağlanmaktadır.

Bu kadar şeffaf olan süreçte CHP Genel Başkanı ve Parti sözcülerinin şahsımı hedef alan ithamlarını akıl, insaf ve izanla izah etmek mümkün değildir.”

(SÖZCÜ)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ÖNDER ÖNCÜ     2019-04-08 YSK kimin hükmüne onuda açıklarsanız çok mutlu olacağız ülke olarak. bu seçimin halaa açıklanamamış olması da yetkili dediğiniz resmi kurumların liyakattan eksik, emir eri olduğunun açık seçik beyanıdır Artık ülke patlama durumuna geldi yeter kimse bu vebalin altından çıkamaz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk askerine ‘eşekler’ diyen Akitçiye dayak!
Türk askerine ‘eşekler’ diyen Akitçiye dayak!
Rasim Ozan Kütahyalı hakkında yakalama kararı çıkarıldı
Rasim Ozan Kütahyalı hakkında yakalama kararı çıkarıldı