internet haber sitesi
Reklamı Geç
Prim Borcu Olduğu Sonradan Tespit Edilen Emeklilerin Aylıkları Kesilemez
Şevket Tezel

Prim Borcu Olduğu Sonradan Tespit Edilen Emeklilerin Aylıkları Kesilemez

Malûllük veya yaşlılık aylığı bağlanan sigortalılar için tahsis talep tarihinden, ölen sigortalılar için ise ölüm tarihinden önceki sürelere ilişkin miktarına bakılmaksızın prim borcu olduğu aylık bağlandıktan sonra tespit edilenlerden; söz konusu süreleri aylık bağlama işleminde dikkate alınmamış olanlar için tahsis talep tarihi ya da ölüm tarihi itibariyle yeniden aylık hesaplanacak, dikkate alınmış olanlar için ise aylıkların ödenmesine devam edilmesi mümkün bulunuyor.

İşte bu durumda olanların aylıkları durdurulmaksızın ve aylık başlangıç tarihleri değiştirilmeksizin prim borçları ödenmekte olan aylıklardan 1/3 oranında kesilmek suretiyle tahsil edilmesi gerekiyor.

Daha önceki uygulamada böylesi durumlarda, sigortalının eksik prim tutarları kendisine tebliğ edilerek 1 ay içerisinde ödemesi istenmekte idi. Aylık başlangıç tarihi değiştirilmiyor, sigortalının 1 aylık süre içinde prim borcunu ödememesi halinde aylığı durduruluyordu.

Bu konuda son yapılan değişikliğe göre;

Tahsis talep tarihinden önce sigortalılığı sona erenlerden, aylık bağlamaya esas hizmetlerine ilişkin prim borcu bulunduğunun aylık bağlandıktan sonra anlaşılması halinde, sigortalıların aylıkları durdurulmaksızın ve aylık başlangıç tarihi değiştirilmeksizin, eksik prim tutarları ödenmekte olan aylıklarından üçte bir oranında kesilmek suretiyle tahsil edilmesi öngörülüyor.

Aylık bağlama işlemleri sırasında gerek sigortalılar tarafından beyan edilmemesi gerek SGK tarafından yeterli kontrollerin yapılmaması gerekse herhangi bir nedenle hizmetin tahsis talep tarihinde SGK kayıtlarına işlenmemesi nedenleriyle tespit edilemeyen tahsis talep tarihinden önceki sürelere ait hizmetler ve bu hizmetlere ilişkin prim borcu olan sigortalıların aylıkları ise, aylık bağlama işleminde dikkate alınmamış olan söz konusu hizmet süreleri de dikkate alınarak tahsis talep tarihi ya da ölüm tarihi itibariyle yeniden hesaplanacak ve aylık başlangıç tarihi değiştirilmeyecek olup, aylıklar durdurulmaksızın eksik prim tutarları ödenmekte olan aylıklardan üçte bir oranında kesilmek suretiyle tahsil edilmesi mümkün bulunuyor.

Örneğin 01.06.2018 – 31.10.2018 tarihleri arasında 4/1-(b) (Bağ-Kur) kapsamında hizmetleri bulunan sigortalı, söz konusu hizmetlere ilişkin prim borcunu tahsis talep tarihinden önce ödemiş ve 20.12.2018 tarihinde tahsis talebinde bulunmuş, ancak, 2019 yılı Ocak ayında söz konusu hizmetlere ilişkin primlerin eksik tahsil edildiği anlaşılmış olsun. Bu durumda, sigortalının aylığı durdurulmaksızın eksik prim tutarlarının ödenmekte olan aylığından kesilmek suretiyle tahsil edilmesi gerekiyor.

Fotoğraf açıklaması yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı