internet haber sitesi
Reklamı Geç

İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hayatını kaybetti

Nakşibendi Tarikatı’nın İsmailağa Cemaati lideri olan Mahmut Ustaosmanoğlu 93 yaşında hayatını kaybetti.

İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hayatını kaybetti
İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hayatını kaybetti admin

Bir süre önce yoğun bakıma kaldırılan, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vefat haberini torunu açıkladı. Torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Mahmud efendi hazretleri dedem hazreti Allah’a vasıl oldular” ifadelerini kullandı.

AKP’den de ilk başsağlığı mesajı Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı’dan geldi. Subaşı sosyal medyadan “İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vefat ettiği haberini üzüntü ile öğrendim. Başımız sağ olsun makamı cennet olsun” ifadelerini kullandı.  Son dönemde tarikat içerisinde Mahmut Ustaosmanoğlu’nun ardından başa kimin geçeceği konusunda yoğun bir tartışma sürüyordu.

MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR

Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 senesinde Trabzon’da dünyaya geldi.

Gençliğinde etraftaki köylerin hocalarından ders aldı. 16 yaşında icazet aldı. İcazetinden sonra köyünde ders vermeye başladı. Henüz 16 yaşındayken evlendi.

1952 senesinde şeyhi Ali Haydar Efendi ile tanıştı. Askerilik dönüşünde Ali Haydar efendi tarafından İsmailağa Camii’nde imamlık yapması üzerine davet aldı. 1954 senesinde İsmailağa Camii’nde imamlık görevine başlayan Ustaosmanoğlu, bu görevini 1996 senesinde emekli olana kadar sürdürdü.

Mahmut Ustaosmanoğlu’nun yetiştirdiği talebeleri arasında “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü de vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı