Erdoğan: "Trump, Halkbank için bakanlarına talimat verdi"

Cumhurbaşkanı ve AKP Lideri Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile İstanbul'da yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Erdoğan:
Erdoğan: admin
Bu içerik 175 kez okundu.

Erdoğan ortak açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 • Ukrayna ile ilişkilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.
 • Ukrayna'dan ülkemize gelen turist sayısı 2018 yılında 1 milyonu aşmıştır.
 • İkili ve heyetler arası görüşmelerimizde bölgesel sorunları da ele alma fırsatımız oldu. Bu vesileyle Ukrayna'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına dair tutumu güçlü bir şekilde yineledik.

 Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı vurguladık.

 • Ülkemiz ister Kırım'da yaşayan ister işgal sonrasında Kırım'dan göç etmek zorunda kalan Kırım Tatarlarının haklarını korumaya devam edecektir.
 • Ukrayna'nın doğusundaki çatışmaların da bir an evvel barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz.
 • Ülkemiz, Ukrayna'daki reform sürecini gönülden desteklemektedir. Reformların başarıya ulaşması, tüm bölgenin yararına olacaktır.
 • 15 Temmuz'un ardından Ukrayna makamları, dostluğumuzun gereğini yaparak desteklerini göstermişlerdir Önümüzdeki dönemde de Ukrayna'daki FETÖ varlığının tümüyle ortadan kaldırılması için iş birliğimizin devam edeceğine inanıyorum.

Erdoğan, ortak açıklamanın ardından ABD Devlet Başkanı Trump ile görüşeceği tarihi açıkladı. Erdoğan, Halkbank soruşturması ile ilgili ise Trump'ın "bakanlarına talimat verdiğini" söylediğini iletti:

 • Trump'la yaptığımız görüşmede masada olan çok önemli bazı konular var. Bunlardan biri, Kuzey Suriye'deki gelişmeler. Bunun başını da Münbiç çekiyor. Münbiç'te devriye çalışmaları devam ediyor. Görüşmeyi yaptığımız günde de bu çalışmalarla ilgili hareket başlamıştı. Biz önce eğitim çalışmalarını Türk ve Amerikan askerleri Gaziantep'te yapıldı. Hedefimiz, bir an önce bu terör örgütlerini buradan çıkarılmasıdır. Dışişleri Bakanlarımız arasında belirlenmiş 90 günlük bir yol haritası vardı ancak bu haritaya uyulmadı. Şimdi bu haritanın uygulanmaya konma zamanı dedik bu süreç devam ediyor. Diğer bir konu da finans ile alakalı Halk Bankası'na ilişkin konulardı. İlgili Bakan arkadaşlarıma hemen talimat vereceğim dedi. Münbiç ile ilgili verdiği talimatı biz de gerçekten gördük. İçişleri ve Adalet Bakanlarımza ilişkin konuya gelince, eş zamanlı olarak yaptırımları kaldırma kararı almıştık. Belirlenen gün ve saatlerde yaptırımlar kalktı. Aramızda artık böyle bir şey yok.
 • Bu yaptırımı kaldırma kararına varmıştık. Onunla ilgili de eş zamanlı olarak Amerika ve Türkiye saatiyle belirlenen gün ve saatte yaptırımlar kaldırıldı. 10 - 11 Kasım'da Paris'te bir toplantı var. Sayın Trump ile orada yüz yüze görüşeceğiz. Dünya liderlerinin bir kısmıyla görüşme fırsatını yakalayacağız.

Poroşenko ise şöyle konuştu:

 • Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Yedinci Toplantısı son derece verimli geçti.
 • Serbest Ticaret Antlaşmasının bir an önce imzalanması için gerekli talimatları verdik

(Birgün)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul samsun evden eve nakliyat