internet haber sitesi
Reklamı Geç

Doktor Larin Kayataş meslekten men dildiğini açıkladı

İstanbul'da çalışan Larin Kayataş isimli doktor, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün disiplin soruşturması başlattığını ve meslekten men edildiğini duyurdu. Twitter hesabından yaptığı açıklamada bir süredir baskıya maruz bırakıldığını ve hekimlik görevine son verildiğini belirten Kayataş, yasal süreci başlatacağını açıkladı.

Doktor Larin Kayataş meslekten men dildiğini açıkladı
Doktor Larin Kayataş meslekten men dildiğini açıkladı admin

İstanbul’da yaşayan, sosyal medya paylaşımlarıyla bilinen Larin Kayataş adlı doktor, memuriyetten men edildiğini ve bir yıldır iş yerinde baskıya maruz bırakıldığını duyurdu.

Kayataş, atandıktan bir gün sonra bir hastane personelinin kendisini “hal ve hareketlerini genel ahlaka uygun görmediği” için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet ettiğini ve bu sebepten atandıktan bir ay sonra üç ay görevden uzaklaştırıldığını söyledi. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün disiplin soruşturması da başlattığını belirten Kayataş, önce kınama cezası verildiğini ardından dün (13 Eylül) memuriyetten men edilerek hekimlik görevine son verildiğini açıkladı.

"SİZ TRANS KADIN MISINIZ" SORUSU YÖNELTİLDİ

Dr. Kayataş, bu süreçte üç kez savunmaya çağrıldığını ve kendisine “8 Mart’a neden katıldınız?”, “Bu arada siz trans kadın mısınız?”, “Seçim gelince CHP’ye bas geç tweetinizle ne amaçlıyorsunuz?” sorularının yöneltildiğini

Dr. Kayataş gerçekleştirilen bu işlemlerin hukuki bir dayanağının olmadığını ve bu nedenle yasal süreci başlatacağını açıkladı. Kayataş'ın açıklamalarından sonra belirli kişilerden kendisine destek geldi ve paylaşımlar yapıldı.

Dr. Kayataş, yaşadığı süreci Twitter hesabı üzerinden şöyle anlattı:

'Bu ülkede 8 Mart’a katılmak, CHP’ye oy verdiğini belirtmek, trans kadın olmak ne zamandan beri suç sayılıp doktorluk görevini yapmaya engel oluyor? Sosyal medya paylaşımlarımın genel ahlaka uygun olmadığı, devlet memurunun hal ve hareketlerine yakışmadığı, bir genç kadın olarak ahlaklı olmam gerektiği söyleniyor. Halbuki özel hayatımda neler yapabileceğime kimse karışamaz! Devlet memurluğu bahane edilerek özel hayatıma müdahale edilemez! Genel ahlak adı altında başka bir yaşam tarzı dayatılamaz! Toplumun bir kesimi tarafından ‘ahlaksız, iffetsiz’ olarak görülmem doktorluk yapmama engel olamaz! Mesleğimi yaparken en ufak bir hatam yok, tıpkı diğer doktorlar gibi mesleğimi severek yapıyorum. Üstelik pandemi gibi bir dönemde sağlık sisteminde doktorlara bu kadar ihtiyaç varken var olan doktorları da özel hayat bahane edilerek görevden uzaklaştırmak kabul edilemez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı