internet haber sitesi
Reklamı Geç

Ataşehir Belediyesi için inceleme talebi

İstanbul Valiliği, imar yolsuzluğu iddialarıyla ilgili Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve sorumluluğu bulunan belediye çalışanları hakkında inceleme yapılması için İçişleri Bakanlığı'na başvurdu.

Ataşehir Belediyesi için inceleme talebi
Ataşehir Belediyesi için inceleme talebi admin

İçerenköy Mahallesi’nde yaşanan Ş.D., İstanbul Valiliği’ne şikayet dilekçesi yollayarak Ataşehir Belediyesi’nin bir inşaatta imar yolsuzluğuna göz yumduğunu öne sürdü.

Valilik, şikayet üzerine inceleme başlattı. Yapılan inceleme sonrası hazırlanan ön araştırma raporunda, inşaat şirketinin projeye uymadığı belirtildi. Bunun üzerine İstanbul Valiliği, ön araştırma raporuyla birlikte İçişleri Bakanlığı’na başvurdu.

AÇIK BALKON KAPALI HALE GETİRİLMİŞ

İçişleri Bakanlığı’na gönderilen Vali Ali Yerlikaya imzalı dilekçede, şöyle denildi: Söz konusu parselde imar planına göre 954,84 metrekare fazla emsal kullandırılması ve mahallinde yapılan incelemede 2. blokta proje aykırı olarak açık balkon şeklinde belirtilen alanların kısmen kapalı alan haline getirildiği anlaşıldığından Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve sorumluluğu bulunan belediyenin ilgili diğer görevlileri hakkında, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanuna göre Ön İnceleme Yaptırılması gerektiği kanaat ve sonucuna varıldığı belirtilmiştir.

Olayı ihbar eden Ş.D.’in avukatı Hülya Yüksel, “Yapılan bu yolsuzluktan müvekkilim mağdur olmuştur. Bu mağduriyetten dolayı İçişleri Bakanlığı’na ve Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

ATAŞEHİR BELEDİYESİ: EMSAL FAZLASI YOK

Ataşehir Belediyesi’nden ise iddialarla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Habere konu olan binalar, İçerenköy Mahallesi'nde 205 pafta, 3278 ada 167 parselde 3 blok halinde inşa edilmiştir.

Projelerde yaptığımız detaylı incelemeye göre;

1988 tarihinde kat maliklerinin kurduğu yapı kooperatifinin talebi üzerine 3 blok için yapı ruhsatı verilmiştir.

Yapı ruhsatı verildiği tarihten sonra, kooperatif tarafından 1 blok tamamlanmış, diğer iki blok yapılmamıştır.

Bu süre içinde Kooperatif varlığına son vermiş, 2014 yılında malikler kalan 2 blok için inşaat ruhsatı talep etmiştir.

Söz konusu bölgede parselin emsal değeri 1986 yılına kadar 1.8'iken, bu tarihten sonra 2.07 değerine çıkarılmıştır.

1988 yılında ise 100 daireyi sağlayan kooperatifler için emsal değeri  % 15 oranında artırılmış ve kooperatif binaları da bu değere göre ruhsatlanmıştır.

Söz konusu 3 blokluk binanın 1988 yılında inşa edilen ilk bloğuna % 2.07 emsal ve kooperatiflere tanınan %15'lik artırım hakkı gözetilerek ruhsat verilmiştir.

2014 yılındaki ruhsat talebi ise, kooperatif varlığını sonlandırdığı için kooperatiflere verilen %15'lik artırım düşürülmüş ve mevcut 2.07 emsal değerine göre inşaatlara emsal hesabı yapılmıştır.

Her 3 blok içinde iddia edildiği biçimde herhangi bir emsal fazlalığı bulunmamaktadır.

(DHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı