internet haber sitesi
Reklamı Geç

Kadıköy’deki Boğaziçi protestocularından gözaltına alınan 2 kişi hakkında tutuklama kararı!

Kadıköy’de, AKP’li Melih Bulu’ya karşı verilen mücadelede, Boğaziçililere destek olmak için yaptığı eylemde gözaltına alınan Şilan Delibalta ve Anıl Akyüz hakkında tutuklama kararı verildi.

Kadıköy’deki Boğaziçi protestocularından gözaltına alınan 2 kişi hakkında tutuklama kararı!
Kadıköy’deki Boğaziçi protestocularından gözaltına alınan 2 kişi hakkında tutuklama kararı! admin

Boğaziçi Üniversitesine Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör atanmasını protesto edenlere destek vermek amacıyla 2 Şubat’ta Kadıköy’de toplanarak protesto gösterisi yapan ve gözaltına alınan 23 kişinin savcılıktaki ifade işlemleri tamamlandı. Gözaltındakilerin 10’u tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Haklarında tutuklama istenen 10 kişinin sorgusu tamamlandı. Şilan Delibalta ve Anıl Akyüz hakkında tutuklama kararı verildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan gençler, Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi ve ardından Kartal’daki Anadolu Adliyesine götürüldü. Savcılıkta ifade işlemleri tamamlanan 23 kişinin 10’u tutuklama istemiyle, 13 kişi adli kontrol uygulamasıyla mahkemeye sevk edildi.

Kadıköy’de gözaltına alınan ve hakkında ev hapsi kararı verilenlerİlk olarak 13 kişiden 9’u hakkında ev hapsi ile birlikte yurt dışı yasağı kararı verildi. 4 kişi hakkında da yurt dışına çıkış yasağı kararı verildi. Kararı değerlendiren Avukat Engin Deniz Ergin “Verilen ev hapsi kararı suçlamayla çok orantısız ve ağır” dedi.

“BU EYLEMLERİ ÜSTÜNE VAZİFE Mİ GÖRÜYORSUN” SORULARI

Hakkında tutuklama kararı olan 10 kişinin sorgusunda ise avukatların verdiği bilgiye göre “Daha önceki rektör değişikliklerinde eylem yaptın mı, bu eylemleri üzerine vazife mi görüyorsun, bu rektör seçimi yasal değil mi, niye karşı çıkıyorsun, kendi üniversitende de eylemlere katıldın mı?” gibi dayanaksız sorular yöneltildi.

2 ÖĞRENCİ TUTUKLANDI

Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedilen 10 öğrenci hakkında karar geç saatlerde açıklandı. Şilan Delibalta ve Anıl Akyüz hakkında 2911 sayılı toplantı ve gösteri kanuna muhalefet gerekçesiyle tutuklama kararı verildi. 5 kişi yurt dışına çıkış yasağı ile 2 kişi ev hapsi ve yurt dışı yasağı ile 1 kişi haftada bir imza zorunluluğu ile serbest bırakıldı. Alkışlı protesto üzerine çevik kuvvetler avukatlara ve milletvekillerine müdahale etti.

Kadıköy’deki Boğaziçi eyleminde gözaltına alınanlardan 10’u hakkında tutuklama istemi

“SİVİL POLİSİN “SÜPÜRÜN” TALİMATIYLA ÇEVİK KUVVET, AVUKATLARA SALDIRDI”

Yaşananları saniye saniye aktaran Ahmet Şık yaptığı paylaşımda, “Kararları alkışlarla protesto eden avukatlara, henüz kararlar imza aştına alınmadığı için işlemler bitmemişken bir sivil polisin “süpürün” talimatıyla çevik kuvvet saldırdı” ifadelerini kullandı.

Tele1

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı