internet haber sitesi
Reklamı Geç

Ezberleri bozan araştırma sonucu: İmamoğlu, Erdoğan'a fark attı

Avrasya Araştırma tarafından son anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete katılanların yarısı "Erdoğan'a tekrar aday olsa oy vermem" derken, yüzde 45'i "Erdoğan ve Ekrem İmamoğlu yarışırsa İmamoğlu'na oy veririm" dedi.

Ezberleri bozan araştırma sonucu: İmamoğlu, Erdoğan'a fark attı
Ezberleri bozan araştırma sonucu: İmamoğlu, Erdoğan'a fark attı admin

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz Cumhurbaşkanlığı Seçimi Araştırması’nın sonuçlarını Youtube’da paylaştığı bir video ile açıkladı. Avrasya araştırma tarafından yapılan ankete göre “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tekrar aday olsa oy verir misiniz? sorusuna yurttaşların yüzde 46,9’u “Hayır, oy vermem”, yüzde 39,2’si “Evet, oy veririm”, yüzde 14,9’u ise “Diğer adaylara bağlı” yanıtını verdi.

Ankete katılanlar arasında “Diğer adaylara bağlı” yanıtını verenlerin son cumhurbaşkanlığı seçimindeki tercihleri ise şöyle: Recep Tayyip Erdoğan: 43,2, Muharrem İnce 29,7, Selahattin Demirtaş: 6,5, Meral Akşener 6, Temel Karamollaoğlu 0,5. Olası Cumhurbaşkanlığı seçiminde “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tekrar aday olsa oy verir misiniz?” sorusuna “Diğer adaylara bağlı” yanıtını verenler arasında geçtiğimiz seçimde oy kullanmamış olanların oranı ise 14,1 olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı sisteminden memnun kaldınız mı? Sorusuna ise vatandaşların yüzde 24,1’i “Evet çok memnunum” yanıtını verirken yüzde 66,7’si “Hayır, hiç memnun değilim” cevabını verdi. Bu soruya yanıt verenler arasında kararsızların oranı ise 9,2 olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ilgili sorulan bir diğer soru ise “Yeniden referandum yapılsaydı Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi- partili başkanlık sistemine ne yönde oy kullanırdınız?” oldu.

Soruya ankete katılanların yüzde 63,1’i “Hayır oyu verirdim” yüzde 27,6’sı “Evet oyu verirdim” yanıtını verdi. Kararsızların oranı ise 9,3 olarak belirlendi.

Yapılan araştırmada yurttaşlara, “Başkanlık referandumundan bu yana Türkiye ne yönde değişti” sorusu da soruldu. Soruya “Olumlu yönde değişti” cevabını verenlerin oranı 23,5’te kalırken ankete katılan yurttaşların 60,1’i “Olumsuz yönde değişti” cevabını verdi. “Değişmedi” diyenlerin oranı 16,4 oldu.

Ankete katılanların diğer sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Olası bir cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet tek adayla mı gitmeli yoksa her parti kendi adayıyla mı gitmeli? (Erdoğan’a oy vermeyeceğini belirtenlere sorulmuştur) Yüzde 52,7 Tek aday ile Yüzde 32,1 Her parti kendi adayı ile Yüzde 15,2 fikrim yok

Partiniz aday çıkarmaz ve CHP adayını desteklerse sizin tutumunuz ne yönde olur?

(Cumhur İttifakı’na oy veren seçmenlere sorulmamıştır) İYİ Parti seçmenleri: Yüzde 69,7 Partimin kararına uyarım Yüzde 28: CHP’nin adayına bağlı Yüzde 2,3 Hayır, CHP adayına oy vermem HDP seçmenleri: Yüzde 85,2: Partimin kararına uyarım Yüzde 10,3: CHP’nin adayına bağlı Yüzde 4,5 Hayır, CHP adayına oy vermem.

Muhalefet çatı aday ile seçime katılırsa muhalefetin adayı kim olmalıdır?

  • Yüzde 22,1: Kim olursa olsun oy vermem Yüzde 25,5: Kim olursa olsun oy veririm Yüzde 18,4: Ekrem İmamoğlu Yüzde 12,7: Mansur Yavaş Yüzde 11: Bilmiyorum Yüzde 10,3: Diğer


  • İlk turda sadece Recep Tayyip Erdoğan ile muhalefetin ortak adayı olan birisi yarışıyor olsa hangisine oy verirsiniz?

İlk turda sadece Recep Tayyip Erdoğan ile Mansur Yavaş yarışıyor olsa hangisine oy verirsiniz?

İlk turda sadece Recep Tayyip Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu yarışıyor olsa hangisine oy verirsiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı