internet haber sitesi
Reklamı Geç

İBB'den çiftçiye büyük destek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul'daki çiftçilere ücretsiz sebze fidesi dağıttı. Toplam 3.5 milyon fide, köy meydanlarında üreticiyle buluşturuldu. Verilen fidelerle, tarımsal üretimde çiftçilerin maliyeti önemli ölçüde azaltılıyor. Aynı zamanda satılamayan ürünlerin, İBB tarafından hal fiyatları üzerinden alımı da garanti ediliyor.

İBB'den çiftçiye büyük destek!
İBB'den çiftçiye büyük destek! admin

İBB, ‘Sebze Üretim Seferberliği Projesi’ kapsamında, İstanbul’un köylerinde yaşayan çiftçilere ücretsiz fide dağıttı.

Çatalca, Silivri, Şile, Arnavutköy, Beykoz, Eyüpsultan, Pendik, Sarıyer, Çekmeköy, Başakşehir ve Sancaktepe’ye bağlı köylerde dağıtılan milyonlarca fideden toplam 11 bin ton ürün alınması öngörülüyor.

Dağıtılan fideler, dekar başına köylülere bin liraya varan katkı sağlıyor. Böylece İstanbul genelinde dayanışmacı bir gıda ve tarım rejimi kurulması amaçlanıyor.

(FOTO: SÖZCÜ)

3.5 MİLYON FİDE DAĞITILDI

Dünya Çiftçiler Günü’nde, ”Toprak bizi besler, biz dayanışırız” ve ”Üretilen sebze ihtiyaç sahibi ailelerimizin sofralarına gelecek” ifadeleriyle sosyal medya hesaplarından proje hakkında bir paylaşım yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise şu bilgileri verdi:

”İBB olarak İstanbulluların sağlıklı gıdaya erişebilmesi ve aynı zamanda çiftçilikle uğraşan insanlarımıza bir katkı sunabilmek adına bir destek projesi başlattık. İsmine ‘Sebze Üretim Seferberliği Projesi’ dedik. Bu kapsamda Silivri’den Çatalca’ya Beykoz’a, Şile’ye varıncaya kadar çiftçilerimize 3,5 milyon fide dağıtıyoruz.”

(FOTO: SÖZCÜ)

ÇİFTÇİYE CAN SUYU OLDU

Ücretsiz fideleri tarlasına ekmeye başlayan kadın çiftçiler şöyle konuştu:

”Kısıtlı sayıda insana ulaşıyorduk. Şimdi daha geniş bir çevreye ulaşacağız. Bizi çok heyecanlandırıyor. Biz 25 yıldır üreticiyiz. Hiç böyle bir destek görmedik şimdiye kadar. Biz bu virüs döneminde fideyi nereden alacaktık? Cebimizde para yoktu. Çalışmıyoruz, pazara gidemiyoruz, çarşıya gidemiyoruz virüsten dolayı içeride kapalı kaldık. Şimdi bunlar fideyi de yolladı, bizim köyümüze can suyu verdi.”

(FOTO: SÖZCÜ)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'un göbeğinde taksici dehşeti kamerada
İstanbul'un göbeğinde taksici dehşeti kamerada
Diyanet ‘yerli ve milli’ mal istemedi, ithal şartı koydu!
Diyanet ‘yerli ve milli’ mal istemedi, ithal şartı koydu!