internet haber sitesi
Reklamı Geç

AYM, Ensar protestosuna verilen cezayı ‘hak ihlali’ saydı

Anayasa Mahkemesi dikkat çeken bir karara imza attı. Mahkeme; Ensar Vakfı binasının duvarına protesto amaçlı "Tecavüzcü Ensar" yazan üniversite öğrencisine verilen para cezasını "Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali" olarak değerlendirdi.

AYM, Ensar protestosuna verilen cezayı ‘hak ihlali’ saydı
AYM, Ensar protestosuna verilen cezayı ‘hak ihlali’ saydı admin

2016 yılında Karaman’da Ensar Vakfı ve KAİMDER’e bağlı yurtlarda kalan çocuklara cinsel istismarda bulunulduğu ortaya çıkmıştı. Kamuoyunda büyük tepki uyandıran olayla ilgili Türkiye'nin her yerinde protestolar yapılmıştı.

İstismarcı öğretmen Muharrem Büyüktürk daha sonra yapılan yargılamada 508 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum edilmişti.

25 Mart 2016 tarihinde Ankara Kızılay’daki Ensar Vakfı binası önünde düzenlenen protestoda üniversite öğrencileri “Tecavüz Yuvası Ensar Vakfı Kapatılsın” pankartı açıp, binanın duvarına da sprey boyayla “Tecavüzcü Ensar” yazdı.

Emniyet’te haklarında işlem yapılan öğrencilere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca 219 lira para cezası uygulandı.

MAHKEMEYE İTİRAZ ETTİ

Hakkında işlem yapılıp, para cezası verilen öğrencilerden Hayriye Özde Çelikbilek, hakkında verilen cezayı mahkemeye taşıdı.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine başvuran Çelikbilek, protestonun barışçıl olduğunu hatırlattı ve eylemin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını, hangi emre aykırı davranışta bulunulduğunun somut olarak ortaya konulamadığını belirterek, itiraz etti.

Ancak mahkeme, idari yaptırım kararı ile verilen idari para cezasının usul ve yasaya uygun olduğunu savunup itirazı reddetti.

AYM OY BİRLİĞİ İLE “HAK İHLALİ” DEDİ

Çelikbilek, kararı bu defa Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, kararını geçtiğimiz ay yapılan toplantıda açıkladı. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, “Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine” hükmedildi. AYM ayrıca başvurucunun cebinden çıkan 2,475 liranın faiziyle birlikte geri ödenmesine karar verdi.

Dosya yeniden yargılanması yapılması için de Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi. Kararın oy birliği ile alındığı gözlendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'un göbeğinde taksici dehşeti kamerada
İstanbul'un göbeğinde taksici dehşeti kamerada
Diyanet ‘yerli ve milli’ mal istemedi, ithal şartı koydu!
Diyanet ‘yerli ve milli’ mal istemedi, ithal şartı koydu!