Berat Albayrak IMF’de: Şikayet ettiği JP Morgan’ın toplantısına katıldı yatırımcıları ikna edemedi

Tele 1'in haberine göre Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Uluslararası Para Fonu IMF’yle görüşmeler yapmak üzere Washington’da. Albayrak’a Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya eşlik ediyor. Albayrak, Çetinkaya ile birlikte Washington’da dava edecekleri JP Morgan tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Ancak, Reuters’ın haberine göre yatırımcıları ikna edemedi.

Berat Albayrak IMF’de: Şikayet ettiği JP Morgan’ın toplantısına katıldı yatırımcıları ikna edemedi
Berat Albayrak IMF’de: Şikayet ettiği JP Morgan’ın toplantısına katıldı yatırımcıları ikna edemedi admin

IMF ve Dünya Bankası yarı yıl toplantıları bugün başlıyor. Damat Berat Albayrak, yeni ekonomik planı açıklamasından hemen sonra Ankara’dan Washington’a hareket etti. Albayrak, IMF yetkililerine yeni ekonomik paketi anlatacak. Albayrak’ın ABD Hazine yetkilileri ve G-20 üyesi bazı ülke Maliye Bakanlarından randevu talep ettiği öğrenildi.

Albayrak’a Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya eşlik ediyor. Albayrak’ın IMF’yle bir ‘Stand-by’ anlaşması için nabız yoklaması yapmasının beklendiği öne sürüldü.

YATIRIMCILARI İKNA EDEMEDİ

Albayrak, Çetinkaya ile birlikte Washington’da ‘Manipülasyon yapıyor’ diye hakkında soruşturma başlattığı  JP Morgan tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda  İstanbul’da açıkladığı 2019 ekonomik reform paketinin genel hatlarını anlattı. Ancak, Reuters’ın haberine göre yatırımcıları ikna edemedi.

Reuters’a konuşan dört kaynağın verdiği bilgiye göre bir yatırımcı, “Kimseyi ikna edebildiğini düşünmüyorum, pek iyi gitmedi” dedi.

Yatırımcılar ABD ve Avrupa merkez bankalarının son aylarda para politikası alanında gittikleri gevşeme sonrası gelişmekte olan ülke varlıklarına olan yatırım iştahının arttığını ve lira varlıkların bundan destek bulduğunu belirtti.

Aynı yatırımcı, “ABD ve Avrupa merkez bankaları şu anda gelişmekte olmayan piyasalar açısından risk oluşturmuyorlar, ama risk oluştursalar Türk varlıklarının büyük satıcılarından biri olurdum” dedi.

Toplantının ardından bilgi veren diğer bir yatırımcı, “Kimsenin Türkiye hakkındaki fikirlerinin değiştiğini veya düne kıyasla daha umutlu olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Toplantıya katılan üçüncü bir yatırımcı ise “Yatırımcılar arasında yaygın kanı Türkiye’nin kredibilitesini tekrar kazanması için daha fazla şeyin yapılması gerektiğiydi, bu kanıyı değiştirecek pek bir şey olmadı” dedi.

İMF RAPORU

IMF’nin ‘Dünya ekonomisinin durumu ve tavsiyeleri’ içeren raporu da yayınlandı. Yolsuzlukla mücadele ağırlıklı raporda , Türkiye ekonomisiyle ilgili tahminler de bulunuyor. Buna göre, ekonominin 2019’da yüzde iki buçuk (2,5) küçülmesi, 2020’deyse yüzde iki buçuk (2,5) büyümesi öngörülüyor. Türkiye’de işsizlik tahminleri 2019 için yüzde 12 virgül 7, 2020’de
ise yüzde 11 virgül 4. IMF raporunda, Enflasyon 2019’da yüzde 17 virgül 5, 2020’deyse yüzde 14 virgül 1 olarak tahmin ediliyor.

Yolsuzluğun büyümenin önünde en büyük engel olduğu vurgulanan raporda, ekonomi üzerinde tehlikeleri anlatılıyor. Kamu harcamalarındaki rüşvet ve kayırmacılığın ekonomi üzerindeki etkisine de dikkat çekiliyor. Albayrak’ın IMF ve Maliye Bakanlarıyla yapacağı görüşmelerde yerel seçimlerle ilgili sonucun da gündeme gelmesi bekleniyor. Washington’da yönetim ve finans çevrelerinde AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın İstanbul seçim sonuçlarını manipüle etmeye çalışması kaygıyla izleniyor, demokrasiye müdahele olarak görülüyor.

Başkan Trump tarafından ABD’nin Türkiye Büyükelçiliğine atanan David Satterfield , Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde Senatörlerin sorularını cevaplandırdı. Satterfield, ‘adil, özgür ve şeffaf seçim süreci her demokrasinin temel unsurudur. Türkiye bir demokrasi.

Bu şeffaf sürece tüm tarafların tam olarak saygı göstermesini bekliyoruz ki sandığa gidenlerin iradesi sonuçlarda kabul görsün. Önümüzdeki günlerde süreci çok yakından izlemeye devam edeceğiz” dedi. Öte yandan, damat Albayrak’ın açıkladığı ekonomik paketin ,Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik darboğaza çözüm bulmada uzak olduğu şeklinde değerlendiriliyor.

New York Times Gazetesi, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarını tehdit edici bir unsura dönüşen ekonomik sıkıntılara yanıt verecek geniş kapsamlı bir önlemler paketi olma umutlarını suya düşürdüğü’ yorumunu yapıyor.

Tele 1

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk askerine ‘eşekler’ diyen Akitçiye dayak!
Türk askerine ‘eşekler’ diyen Akitçiye dayak!
Rasim Ozan Kütahyalı hakkında yakalama kararı çıkarıldı
Rasim Ozan Kütahyalı hakkında yakalama kararı çıkarıldı