internet haber sitesi
Reklamı Geç

Bakan Nebati: Arkamızda Cumhurbaşkanı var bürokrasiyi alaşağı ederiz

Fransa’nın Cannes kentinde GYODER uluslararası yatırım toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun 2023 Haziran seçimlerinden önce normale döneceğini belirtti. Nebati yatırımcılara seslenerek, en sevmediğim şey bürokrasidir arkamızda Cumhurbaşkanı var, alaşağı ederiz” dedi.

Bakan Nebati: Arkamızda Cumhurbaşkanı var bürokrasiyi alaşağı ederiz
Bakan Nebati: Arkamızda Cumhurbaşkanı var bürokrasiyi alaşağı ederiz admin

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Fransa’nın Cannes kentinde GYODER uluslararası yatırım toplantısında konuştu.

Yabancı yatırımcıları Türkiye’ye yatırım yapmaya davet eden Nebati, enflasyonun 2023 Haziran seçimlerinden önce normale dönüşmesini beklediklerini açıkladı. Nebati ayrıca kur korumalı mevduatla Türkiye’deki döviz kurunun stabil ve öngörülebilir hale getirildiğini öne sürdü.

Nebati’nin konuşmasının satırbaşları:

Türkiye avantajlı bir konumda ve bu imkanını kullanacak. Nice’in, Cannes’ın, Paris’in talepleri farklı, Londra’nın, Lizbon’un, Finlandiya’nın, Balkanların talepleri farklı. Bu talepleri karşılayacak tek ülke Türkiye. Rusların taleplerini de, Ortadoğu’nun ve Afrika’nın taleplerini de karşılayacak ender ülkelerden birisidir Türkiye. Herkesle iletişimini en iyi şekilde gerçekleştirecek bir ülke. 2021 yılında bunu kanıtladık.

2021’de Türkiye gerek sanayi üretiminde gerek ticarette dengeli bir büyüme sağlayarak yüzde 11 gibi büyük bir rakamla yılı kapattık. Salgın bitti, işler toparlanıyor derken Karadeniz’deki kriz…

UKRAYNA KRİZİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Türkiye, önemli bir duruş sergiliyor ve gereğini yapıyor. İşte en son Antalya’daki diplomasi forumunda Rus ve Ukraynalı dışişleri bakanı görüştü. Türkiye böyle bir ülke. Biz ülkemizle gurur duyuyoruz. Biz fırsatlar ülkesi olma hasebiyle Türkiye’nin farklı bir konumu olduğunu ve krizlerden büyük bir avantajlar silsilesiyle ayrıldığını biliyoruz.

Türkiye ister gayrimenkul, ister fonları açısından olsun, alternatif alanlar içerisinde birinci sırada. Çünkü Türkiye sermayeye önem veriyor. Çünkü Türkiye Anadolu’daki medeniyetinden inkişaf etmiş serbest piyasa öncülüğünü içselleştirilmiş ve değiştirilmez bir kural olarak kabul ediyor.

YATIRIMCILARA TÜRKİYE’YE YATIRIM ÇAĞRISI

Serbest piyasa, kambiyo rejimi yani can, mal, ırz ve inanç güvenliğini veren bir ülke. Bu ülkeye yatırım yaparsanız malınız da canınız da güven altındadır. Yatırımlarınızı Türkiye Cumhuriyeti’ne çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Paranızı kazanırsınız, verginizi ödersiniz, dilediğiniz gibi yaşarsınız.

Şubat ayı içerisinde bizi tek şey yoruyor: Emtia fiyatları, petrol fiyatları ve enflasyon. Zayıf alanlarımızı biliyoruz. Onların üstesinden gelecek adımlar atıyoruz ve önlemlerimizi tek tek uygulamaya koyuyoruz. Orta gelir tuzağını orta akıl tuzağı ile aşıyoruz. Yepyeni şeyler söylüyoruz. Bundan dolayı ocak ve şubatta ihracatımız artarak devam etti.

Nebati, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisinin, yatırımcıları “tek durak ofis” yaklaşımıyla ağırlamaya hazır olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Ofis, teknoloji yoğun, katma değeri yüksek ve istihdam yaratan yatırımları destekleyerek bu yatırımlara ilişkin tüm süreçleri yatırımcı adına takip ediyor. Bu robotik bir anlayışla değil, geleneksel Türk misafirperverliği anlayışıyla yerine getiriliyor. Bir problem yaşadığınızda bize hemen ulaşırsınız. En sevmediğim konu da şu yatırımcılara zorluk çıkaran mevzuat ya da bürokrasidir. Hep beraber kavga edelim, bürokrasiyi alaşağı ederiz, arkamızda Cumhurbaşkanımız var rahat olun, mevzuatı da değiştiririz. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nde hızlı adımlar atıyoruz. İşte bir örnek, 2020-2021’i bu kadar hızlı ve başarılı geçirmemizin nedeni de sistem değişikliğinin krizler karşısındaki denemişliğini de yaşamış olduk. Yatırım Ofisi’nin uzman kadrosu, yatırımcılara İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Arapça, Japonca ve Çince dahil pek çok dilde hizmet sunmaktadır.”

‘ENFLASYONDA NORMALLEŞME 2023 SEÇİMLERİNDEN ÖNCE’
Enflasyonla mücadele ediyoruz. Yurtdışındaki arzdan, emtia fiyatlarından kaynaklı fiyatlarla mücadele ediyoruz. Yeni ekonomi modelinin risklerini bertaraf edecek adımlar atarak en iyi şekilde uygulanmaları ortaya koyuyoruz.

Türkiye yoluna hızlı bir şekilde devam ederek enflasyonu yıl sonu itibariyle belli bir seviyeye getirip 2023 Haziran seçimlerinde tek rakamlı enflasyon hususundaki kararlılığımızla yola devam ediyoruz.

AKARYAKIT VE DOĞALGAZ AÇIKLAMASI
Yaz aylarından itibaren ve yıl sonundan itibaren düşüşü ve hızlı bir normalleşmeyi hep beraber görmüş olacağız. KDV’de, gıdada indirimler yaptık. Elektrikte mesken ve ticarethanelerde ciddi bir indirim yaptık.

Az önce gelirken akaryakıt istasyonlarındaki benzin fiyatlarını gördüm. Türkiye geçen yıl akartakıttaki farkların neredeyse tamamını karşıladı. Bu yıl normalleştirdik. Dünyanın en ucuz doğalgazını ev hanelerine, tüketicilerimize kavuşturuyoruz. Biz vatandaşımızın rahat bir şekilde evinde ısınmasını sağlayacak tedbirler aldık. Hissettirmedik doğalgazdaki fiyatları.

Kur korumalı mevduat, Türkiye’deki kurun stabil, öngörülebilir hale dönüşmesini sağladı. Gerginlikler, petrol fiyatlarındaki yükseliş, Fed’in kararlarına rağmen kur konusundaki atmış olduğu adımlarla bugünkü noktaya gelmiş durumdayız.

Tele1

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı