Advert

Kars Balı 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'ni Aldı

Türk Patent Kurumu 23 ürünü 'Coğrafi İşaret'le tescilledi. Kars İli Arı Yetiştiricileri Birliği'de yıllar süren çabalarının karşılığını alan kurumlardan biri oldu.

Kars Balı 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'ni Aldı
Kars Balı 'Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'ni Aldı admin

Konuya ilişkin soruları Kars İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Fuat İncesu yanıtladı.

İncesu’nun açıklamaları özetle şöyle:

“Kars balı 2013 yılında ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ başvurusunda bulundu. 6 Yıllık bir süre sonucunda 2017 8. Ayında ‘Tescil Belgesi’ almaya hak kazandı. Kars balı, coğrafyası ve bulunduğu konum itibariyle yüksek rakımlı çiçek balıdır. Balımızın ayırt edici özelliklerinin başında ürünün yüzde 30’a yakın bitkisinin endemik oluşu, Kars coğrafyasına özgün bitkilerden elde edilmiş olması. Balımızın en açıklayıcı özelliklerinden bir tanesi; hafif aromalı, kahvaltılık bir ürün olması, açık altın sarısında renge sahip olması, ayırt edici belirgin özelliklerinin başında gelmektedir. Bin 200 üyemizle yaklaşık bin 500 ton civarında ‘Kars Balı’ üretmekteyiz. Kars balının satış sistemi, şu ana kadar direkt tüketici odaklı bir sistemde yürütüyorduk ama bu belgemizi aldıktan sonra ulusal marketlerin raflarına da inşallah koymayı planlıyoruz. Bununla ilgili de çalışmalarımız vardır. Bu süreçte tabi biz yalnız yol almadık. Bir çok kurum paydaşımız oldu. Her ne kadar tescil başvurusunu Kars İli Arı Yetiştiricileri Birliği yapmış olsa da bize destekleri olan Kafkas Üniversitesi, Kars Ziraat Odası, Kars Tarım İl Müdürlüğü, Serhat Kalkınma Ajansı finanse ederek bize desteklerini sunmuşlardır. Biz de bugün inşallah bu tescil belgesini alarak bu olayı sonlandırmış olacağız.”

Kaynak: isacoturBlog

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
isacotur Blog     2018-12-02 güzel ve keyifli bir törendi, video çekecem diye ürünlerin çoğunun tadına bakamadım, videomuzu kaynak gösterdiğiniz için çok tşk ederim ;) https://isacoturoglu.com.tr/yorum/kars-bali-cografi-isaretini-aldi.html
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
En Az 4 Bin TL Maaşla Kamu Personeli Alımı Yapılıyor! DPB Memur Personel Alım İlanları
En Az 4 Bin TL Maaşla Kamu Personeli Alımı Yapılıyor! DPB Memur Personel Alım İlanları
Erdoğan'dan o sanatçılarla ilgili tuhaf açıklama!
Erdoğan'dan o sanatçılarla ilgili tuhaf açıklama!