internet haber sitesi
Reklamı Geç

Faizsiz evde tasfiye süreci bir ay içinde başlayabilir!

Faizsiz ev sistemindeki 35 şirketin büyük bölümü yeni yasa ile gelen 100 milyon liralık sermaye şartına uyamıyor. Şartlara uyamayan tasfiye edilecek. Bu şirketlere para ödeyenleri, mağduriyetlerin kaçınılmaz olduğu bir süreç bekliyor.

Faizsiz evde tasfiye süreci bir ay içinde başlayabilir!
Faizsiz evde tasfiye süreci bir ay içinde başlayabilir! admin

Yıllarca tamamen serbest biçimde para toplanan faizsiz ev sistemi ile ilgili yasa sonunda çıktı. Yasada 100 milyon lira sermaye şartı getirilirken, piyasadaki 35'e yakın şirketin önemli bölümü bu şarta uymuyor. Ödenmiş sermayesi 12 bin 500 TL olan şirket dahi yıllardır bu sistemde para topluyor. CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi, “1 aylık süre var, şirketler BDDK'ya başvurarak yasanın getirdiği şartlara nasıl uyum sağlayacağının planını sunacak ya da tasfiyesini isteyecek. 1 ay içinde faizsiz evde tasfiyenin fotoğrafı ortaya çıkacak. Çok sayıda insanın mağdur olacağından endişe ediyoruz” dedi.

DEVLET GÜVENCESİ YOK

Sistemin kayıt altına alınmasının çok önemli olduğu belirtilirken burada ciddi bir tehlikenin de ortaya çıktığı, yasayla sistemin devlet güvencesine girdiği gibi bir havanın yaratılmaya çalışıldığı belirtiliyor. Akif Hamzaçebi, iki AKP'li vekilin yasa çıkar çıkmaz faizsiz ev sektöründen bir şirkete ziyarete gitmesini eleştirdi. Hamzaçebi, “Bu ziyaret, sistem devlet güvencesi altına alınmış gibi bir imaj yaratır, çok yanlış. Asla böyle bir güvence getirilmiş değil, kimse yanılmasın” uyarısı yaptı.

Akif Hamzaçebi

MAĞDURİYET KAÇINILMAZ

Halen var olan 35 şirketin yasaya uyumu için 1 aylık bir süre var. Bu sürede tüm şirketlerin BDDK'ya yasa hükümlerine nasıl uyacaklarını ortaya koyan 6 aylık bir plan sunması gerekiyor. Peki ya uyamayanlar? Akif Hamzaçebi, “Uymayan tasfiye edilecek. Asıl sıkıntı o zaman yaşanacak. Yasa, ‘Herkesin hakkı gözetilerek bu tasfiye yapılacaktır' diyor. Ama bu sistem daima sisteme yeni girenlerin, yeni yatırılan paraların olması ile ayakta kalabilen bir sistem. Yeni giriş yok ise sistem asla yürüyemez. Şartlara uyum sağlayamadığı için tasfiye edilecek şirketlere para yatıran bir kısım vatandaşların mağdur olması kaçınılmaz” dedi.

ORGANİZASYON ÜCRETİNİ GERİ ÖDEME YASADA YOK

Faizsiz ev sistemine katılanlardan ‘organizasyon ücreti' adı altında 20-30 bin liraları bulan bir giriş ücreti alınıyor. Sistemden erken ayrılmak zorunda kalanların en büyük şikayeti bu organizasyon ücretini geri alamamak. Kendilerine şifahen verilen “Sizi mağdur etmeyiz” sözlerine inananlar çıkmak istediğinde “Sözleşmede var, geri alamazsınız” yanıtını alıyor. Şikayet siteleri bu mağdurların şikayetleri ile dolmuş durumda. Hamzaçebi yasada, organizasyon ücretinin geri ödenmesine dair bir düzenleme bulunmadığını vurguladı.

SÖZCÜ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı