internet haber sitesi
Reklamı Geç

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Bulu’nun yardımcısı Naci İnci atandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Melih Bulu’nun yardımcısı Mehmet Naci İnci’yi atadı. İnci de öğrencilerin protesto ettiği bir isim.

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Bulu’nun yardımcısı Naci İnci atandı
Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Bulu’nun yardımcısı Naci İnci atandı admin

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne görevden alınan Melih Bulu’nun yardımcısı Prof. Dr. Naci İnci atandı.

Cumhurbaşkanı kararında şu ifadeler yer aldı: “Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci, 3 üncü ve 7 nci maddeleri gereğince Prof. Dr. Mehmet Naci İNCİ atanmıştır.”

İnci, önceki rektör Melih Bulu görevden alınmadan önce rektör yardımcılığı görevini sürdürüyordu. İnci, Melih Bulu görevden alındıktan sonra ise Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne vekaleten atanmıştı.

“NACİ KAÇ KAÇ KAÇ ÖĞRENCİLER GELİYOR” DİYE PROTESTO EDİLMİŞTİ

Öte yandan İnci de Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tarafından protesto edilen bir isim. Öğrenciler, İnci’yi daha önce Bulu’nun yardımcısı olarak atanması sonrası, “Naci kaç kaç kaç öğrenciler geliyor” diye protesto etmişti.

MEHMET NACİ İNCİ KİMDİR?

Prof. Dr. Naci İnci, 1987’de Marmara Üniversitesi’nden fizik dalında lisans derecesini, 1992’de ise fiber optik sensörler alanında Heriot-Watt Üniversitesi’nden (İngiltere) doktora derecesini aldı. İnci, 1993-1994 yılları arasında Stanford Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde optik haberleşme alanında doktora sonrası çalışmalar yaptı.

1994’te Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde yardımcı doçent olan İnci, 1996’da doçentliğe yükseltildi. 1998-1999 yıllarında fiber optik sensörlerin endüstriyel uygulamaları üzerine Gunma Üniversitesi’ne (Japonya) konuk araştırmacı olarak çalışan Prof. Dr. İnci, 1999-2005 yılları arasında Sabancı Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı, üniversitenin temel ve araştırma laboratuvarları ile diğer lisans ve lisansüstü programlarının kurulmasında görev aldı.

2005’te Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümüne profesör olan ve 2014-2018 döneminde bölüm başkanlığı yapan İnci, Stuttgart Üniversitesi (Almanya), Gunma Üniversitesi (Japonya), Norveç Teknik Üniversitesi ve Heriot-Watt Üniversitesi olmak üzere (İngiltere) yurt dışında çeşitli üniversitelerde konuk profesör olarak bulundu.

Prof. Dr. Naci İnci, fiber optik, nano partiküller ve uygulamalarının fiziği, optik sensörler, kuantum optiği, kuantum bilişimi, kuantum kriptografisi konuları üzerine çalışıyor ve araştırmalar yürütüyor. Prof. Dr. İnci’nin, üniversite-sanayi ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik katkıları kapsamında iki uluslararası patenti bulunuyor.

Tele1

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
İran’da eylemcilere idam kararı onaylandı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı
Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı