CHP’den Çağlayan çıkarması… İstanbullular Kaftancıoğlu’nu yalnız bırakmadılar

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu “Cumhurbaşkanına hakaret, Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek ve terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından yargılandığı duruşmada CHP'liler, sanatçılar ve vatandaşlar yalnız bırakmadı. Duruşmada Kaftancıoğlu, iddianamenin geç tebliğ edildiği gerekçesiyle savunması için ek süre istedi. Ancak mahkeme bu kararı reddetti. Duruşma 18 Temmuz'a ertelendi.

CHP’den Çağlayan çıkarması… İstanbullular Kaftancıoğlu’nu yalnız bırakmadılar
CHP’den Çağlayan çıkarması… İstanbullular Kaftancıoğlu’nu yalnız bırakmadılar admin

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bir çoğu fotoşop olan tweetler yüzünden 37. Ağır Ceza Mahkmesi'nde 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

CHP İl Başkanı hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret, Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek ve terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından açılan davanın son duruşması  bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde görüldü.   Davayı CHP’nin yanı sıra STK’lar, sanat ve hukuk camiası da yakından takip etti. Kaftancıoğlu’na destek vermek için İstanbul Adliyesi’ne gelenler arasında dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say da bulunuyordu.

Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek “Dün Sayın Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı, bugün Canan Kaftancıoğlu hakim karşısına çıkıyor. Bugün burada sayın Altan Öymen, Fazıl Say, CHP yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız, il başkanlarımız, siyasi partilerin, sivil toplumun önemli temsilcileri buradayız. İl başkanımız sayın Kaftancıoğlu asla yalnız yürümeyecek. Kumpas davaları, kurgu davalar bir gün gelir çöker. Akademisyenlerin, Eren Erdem davası, Gezi davası ve daha niceleri bütün bunlar siyasi davalardır. Bu davalar ülkemizin adalete güveni sarsıyor. Siyasi davaların sürekli 37. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görülmesini ısrarla takip ediyoruz. Nedense siyasi ve bazı davaların burada görülmesi, belli dosyaların belli heyetlere düşürülmesi anlamına geliyor. Bu dava siyasi bir davadır, haksız hukuksuz bir dava için bugün yine Çağlayan Adliyesi’ndeyiz.” dedi.

Duruşmayı takip edenler arasında ünlü sanatçı Fazıl Say da bulunuyor.

Daha sonra CHP’lilerin ve sanatçıların başını çektiği grup, Kaftancıoğlu ile birlikte duruşmanın yapılacağı salona girdiler Saat 10:00 sıralarında başlayan duruşma, yaklaşık bir saat sürdü.

SAVUNMA TALEBİNE RET!

Duruşmada; Canan Kaftancıoğlu, iddianamenin geç tebliğ edildiği gerekçesiyle savunması için ek süre istedi. Ancak mahkeme bu kararı reddetti.  Duruşma 18 Temmuz’a ertelendi.

FOTO:SÖZCÜ

 

Duruşma sonrası açıklama yapan Canan Kaftancıoğlu, “Bu sıcağın altında destek için gelenlere teşekkür ediyorum. Herkesin yapacağı daha önemli işleri varken bu davada bizi bir araya gelmek zorunda kaldık. İddianamelerdeki suçlamaları asla ve asla kabul etmiyorum. 31 Mart başarısından hemen sonra suçlanıyorum. Yıllar sonra söylemelerin dava konusu olmasının tek bir sebebi var; biz mevsimi başlıyor. Toplumsal olaylara ilişkin tepki vermemden daha dolay bir şey olamaz. İstanbul’dan yanan umut ışığı birilerini rahatsız etti. Soruşturma dosyası İl Başkanı olmamdan hemen sonra hazırlandı, iddianame 31 Mart’tan sonra hazırlandı. 23 Haziran seçimlerinin hemen ardından hâkim karşısına çıktı. Tüm hukuki haklarımı sonuna kadar savunacağım. Ek süre talep ettik. Her ne kadar zorlansak da… Yine yargı hızlı çalışarak 18 Temmuz’a gün verdi. Ben bu yüzden bu mevsime biz mevsimi diyorum.” diye konuştu.

(SÖZCÜ)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İBB’de kritik atama! O isim görevden alındı
İBB’de kritik atama! O isim görevden alındı
Cami ve Kur’an kurslarına yeni imtiyazlar: KDV istisnasının kapsamı genişledi
Cami ve Kur’an kurslarına yeni imtiyazlar: KDV istisnasının kapsamı genişledi