EYT'lilerle ilgili kanun teklifi AKP ve MHP tarafından yine reddedildi

Hafta sonu Ankara'ya gelip Anıtkabir'de buluşan ve seslerini duyuran emeklilikte yaşa takılan on binlerce mağdurun umudu, yine boşa çıktı. CHP'nin EYT'lilerin sorununa çözüm getiren kanun teklifinin Meclis gündemine alınması önerisi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

EYT'lilerle ilgili kanun teklifi AKP ve MHP tarafından yine reddedildi
EYT'lilerle ilgili kanun teklifi AKP ve MHP tarafından yine reddedildi admin

Teklif sahibi CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut üzerinde ”EYT kader değidir” yazılı önlük ile kürsüye çıktı ve ”Edirne'den Kars'a, Jüpiter'den Mars'a, yeter artık, çıksın bu yasa” dedi. Locadan görüşmeleri izleyen EYT’liler de, TBMM’deki oylama sonucu yine hüsrana uğradı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor

VİCDANINIZ SIZLAMIYOR MU ?

TBMM’deki görüşmeler sırasında konuşan Barut, 8 Eylül 1999'da çıkarılan yasa sonucu SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığına tabi çalışanların mağduriyet yaşadıklarını belirterek ” Kanunun geriye doğru işlemesi, mağduriyetin temelini oluşturmaktadır. Erkekler, 25 yıl beş bin gün, kadınlar ise 20 yıl beş bin gün şartlarına göre emekli olacakken kademeli emeklilik uygulamasıyla bu hakları ellerinden alındı, hakları gasp edildir” dedi ve şunları söyledi: ”Devlet EYT'lileri ‘Gençsin’ diye emekli etmiyor, özel sektör de ‘Yaşlısın’ diye iş vermiyor. EYT'lilerin gelirleri yok, düzenli bir işleri yok. Çarşıya, pazara çıkamazlar, alışveriş yapamazlar. Komşu, hısım akraba düğünlerine gidemezler, gittiklerinde de küçük de olsa bir hediye sunamazlar. Hasta olsalar doktora gidemezler, eczaneye gitseler ilaç parasını ödeyemezler. Elektrik ve su parasını ödeyemezler. EYT'lilerin feryadına neden duyarsız kalıyorsunuz, hiç mi vicdanınız sızlamıyor?''

(SÖZCÜ)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HDP Kağızman İlçe Başkanı Yaşar Özlü tutuklandı
HDP Kağızman İlçe Başkanı Yaşar Özlü tutuklandı
Van’da katliam gibi kaza: En az 14 ölü, 28 yaralı!
Van’da katliam gibi kaza: En az 14 ölü, 28 yaralı!