CHP’li Öztrak’tan flaş McKinsey açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Amerikalı şirket McKinsey ile çalışılacağı açıklamasına ilişkin konuştu. McKinsey'in skandallarla iflas eden Enron şirketine danışmanlık yaptığını belirten Öztrak, “McKinsey, devlet hazinesinin en mahrem yerlerine kadar gidecek” dedi. Öztrak, "Açıkçası bu McKinsey IMF’den de beterdir" diye konuştu.

CHP’li Öztrak’tan flaş McKinsey açıklaması
CHP’li Öztrak’tan flaş McKinsey açıklaması admin

CHP’li Öztrak’tan flaş McKinsey açıklamasıCHP’nin Abant'ta 1. Dönem Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı'nın 2'inci gününde CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ABD gezisine ilişkin konuşan Öztrak, “Adalet ve Kalkınma Partisi'nin genel başkanı ABD gezisinde şöyle bir söz etti; ‘Brunson olayının bizim ekonomimizle ilgisi yok.’ Hatırlayın, önce şu sözler vardı. ‘Ezanımıza, bayrağımıza saldırı oluyor. Döviz kuru değil döviz kurşunu.’ Şimdi oralardan Brunson olayının bizim ekonomimizle bir ilgisi yok noktasına geldik. Bugünlerde bunun söyleniyor olması açıkçası Brunson'un serbest bırakılacağına dair piyasalardaki beklentileri güçlendirdi. Bu çerçevede de Türk lirası dolar karşısında bir miktar değer kazandı. Yine New York'ta yatırımcı konferansında Cumhurbaşkanının damadı Hazine ve Maliyeden Sorumlu Bakan, YEP adını verdikleri Orta Vadeli Programı iş dünyasıyla, akademisyenlerle beraber yaptıklarını söyledi. Ama sendikalar, ziraat odaları, meslek örgütleri bu işin neresinde bununla ilgili hiçbir açıklama yapmadı” dedi.

MCKINSEY O ŞİRKETİN DE DANIŞMANIYDI”

Amerikalı McKinsey şirketinin daha önce iflas eden Enron şirketinin de danışmanlığını yaptığını belirten Öztrak, “Berat Albayrak ABD'de bir açıklama yaptı. Dedi ki, ‘Biz bu Orta Vadeli Program hedeflerinin izlenmesiyle ilgili kurmuş olduğumuz Kamu Maliyesi ve Dönüşüm Ofisi ile ilgili danışmanlık görevini McKinsey adlı firmaya verdik’ dedi. Şimdi McKinsey 16 bakanlığın temsilcisi. Tüm hedefleri ve sonuçları 3 ayda bir kontrol edecek dendi. McKinsey bir yönetim danışmanlık şirketi ama McKinsey aynı zamanda geçmişte büyük skandallarla iflas eden Enron şirketine de danışmanlık yapmış olan bir şirket. Hatırlayalım OVP ne diyordu, dolardaki sıçrama ABD hükümetinin yaptırımları nedeniyle meydana geldi deniyordu. Şimdi OVP'nin hedeflerini bir Amerikan şirketi denetleyecek. Bunu da Türkiye'de değil ABD'deki Amerikalı iş adamlarına bir müjde olarak söylüyorlar. İşi evirip çevirmeye ihtiyaç yoktur. McKinsey, Türkiye Cumhuriyeti hazinesine kayyum olarak atanmıştır” ifadelerini kullandı.

(İHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHP'li Belediye Başkanı, Konya’da bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti
MHP'li Belediye Başkanı, Konya’da bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti
Bahçeli: YSK sandık yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştır
Bahçeli: YSK sandık yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştır