CHP'li muhaliflerden imza açıklaması: "Noter tasdikli imza sayımız 630"

CHP'de olağanüstü kurultay çağrısı yapan muhalifler, topladıkları imzaları teslim etmek için CHP Genel Merkezi'ne geldi. İmzaların tesliminde konuşan CHP PM Üyesi Gaye Usluer, "Noter tasdikli imza sayımız 630" dedi.

CHP'li muhaliflerden imza açıklaması:
CHP'li muhaliflerden imza açıklaması: admin

CHP'li muhaliflerden imza açıklaması: "Noter tasdikli imza sayımız 630"

Usluer, "16 Temmuz 2018 tarihinde TBMM'de delegelerimizi temsilen olağanüstü kurultay talebimizi açıkladık. Bugün temsili heyet olarak imzaları teslim etmeden önce basın açıklamasını uygun gördük. Önümüzde yerel seçimler var. Biz diyoruz ki yerel yönetim seçimlerine hazırlanırken en büyük anket yakın zamandaki seçimlerdir. İsteğimiz kişilerin değişmesi değildir. İsteğimiz şudur CHP'nin siyasal tutarlılık göstermesidir. Bir kadro hareketinin başlamasıdır. Süreçte delegeliği düşen arkadaşlarımız var. Bugün için 1240 dolayısıyla, noter tasdikli 621 imza olması gerekiyor. Noter tasdikli imza sayımız 630" dedi.

Usluer'in açıklamalarının öne çıkan bölümleri şöyle:

- Biz diyoruz ki bu yüzde 22.6'lık puan, yerel seçimlere giderken anket sonucumuzdur. İsteğimiz kişilerin değişmesi değildir. Kimin koltuktan kalkacağı kimin oturacağı dedğildir. İsteğimiz partimizin siyasal, ideolojik tutarlılık göstermesidir. İsteğimiz bir kadro hareketinin başlamasıdır.

"NOTER TASDİKLİ İMZA SAYIMIZ 630"

- Olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için delege imzaları için noter şartı olmadığını görüyoruz. Siyasal partiler yasasına göre salt çoğunluğun 5'te birinin talebiyle toplanabiliyor. Bizim tüzüğümüzde noter ve yüzde 50+1 şartı var. Çeşitli nedenlerle delegeliği düşen arkadaşlarımız var. Bugün için toplam delge sayımız 1240. Noter tasdikli imza sayısının 621 olması gerekiyor. İmza sayımız 630. Noter tasdiği yaptırmıştık özgün formlara. Bugün bir noter kaydı daha yaptırdık, 622'sini Ankara 47. Noteri'ne tasdik ettirdik. 50 delegemizin daha imza verdiklerini biliyoruz. Henüz elimizde bu belgeler yok. Belgelerin teslimi için son pazartesi 17:00'ye kadar. İmza vermiş olan delege arkadaşlarımız bize ulaştırırsa işleme alınacak.

- Bazı delegeler imza verip, formlarını genel merkeze göndermişler. Ancak bunların rakamını bilmiyoruz. Genel merkezin elinde olan onayların onlar tarafından açıklanmasını bekliyoruz.

- İmzasını çeken delegeler olduğuna hiç ihtimal vermemiştik. Ama farklı illerden böyle şeyler olduğu bilgisi bizlere ulaştı. Bu rakamın ne olduğunu bilme ihtimalimiz yok.

"TALEBİMİZ SAYISAL DEĞİL; SİYASİ BİR TALEP"

- Talebimiz sayısal değil, siyasi bir talep. Bu talep sadece delegenin değil, tabandan gelen bir talep.. Herkesin talebini bir olağanüstü kurultay çağrısına dönüştürerek yapmıştık.

- CHP'de bir çığlık, arayış var. CHP olarak diyoruz ki demokrasinin talebini biz yapıyoruz, Türkiye'ye demokrasiyi biz getireceğiz. Türkiye'de demokrasi istiyorsak önce CHP'de demokrasi olmalı.

- 59 il başkanı, 129 milletvekili olağanüstü kurultay talebine karşı bir açıklama yaptılar. Böyle bir destek varken genel merkezin kurultaydan çekilme sebebi olmamalı.

- Analiz yapamazsak milletimizin karşısına nasıl çıkacağız! Gerek parti içinde gerek kamuoyunda bu tartışmalar sonlandırılmalıdır. Kurultay bir felaket değildir, yasalarla tanımlanan doğal süreçler olarak kabul edilmelidir.

- Sayın Genel Başkanımızdan beklentimiz imzaların takibinde kurultay sürecinin başlatılmasıdır. Ortak aklın oluşturulmasıdır. Atatürk'ün kurduğu parti, asla ve asla AKP'nin mahkemelerinde tartışılır duruma getirilmemelidir.

- Son söz olarak diyoruz ki, önümüzdeki süreç, önce partimiz sonra tüm Türkiye için hayırlı uğurlu olsun.

"BELGELİ 630 İMZA HARİCİNDE BİLDİĞİMİZ 50 İMZA DAHA VAR"

- Elimizde şu anda belgeli 630 imza var. Ancak bunun dışında delegelerimizden gelen bilgiler doğrultusunda olduğunu bildiğimiz 50 imzalı belge var. Ama elimizde değil, bize ulaşmadı henüz. Pazartesi saat 17:00'ye kadar bu belgelerin ulaşması dahilinde onlar da işleme alınacaktır. Doğrudan genel merkeze gönderen delegeler de var, genel merkezin bunları toplam sayı içine koyacağına eminiz.

"CHP'Yİ AKP YARGISINDA TARTIŞMAYACAĞIZ"

- Biz gerek partimizin üyelerin, gerek delegelerin talebini beyana dönüştürererk genel merkeze iletiyoruz ancak yaşanacakları tahmin etmemiz mümkün değil. Ama ne olursa olsun, CHP'yi AKP yargısında tartıştırmayacağız.

- 621 belge elimizde olduğu için notere kayıt yaptırdık, diğerlerinin numaraları elimizde ama orijinali olmadığından tekrardan Ankara'da noterde onayını yaptıramadık.

- Tek adamların olduğu yerde demokrasi olmaz. Biz parti içi bir olaydan bahsediyoruz. Hatırlarsanız 9-10 Mart'ta da daha demokratik tüzük isteyerek yola çıkmıştık. Hareket, sonuçlandırılmayan bir başlangıcın sonucudur. Biz parti içinde daha fazla demokrasi diyerek yola çıkan bir hareketin parçalarıyız. (Birgün)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Polis otosunda tecavüz davasında karar
Polis otosunda tecavüz davasında karar
Deniz Baykal, TBMM’de yemin edecek
Deniz Baykal, TBMM’de yemin edecek