İstanbul uçağı karıştı… ‘Onu ölüme göndermeyin’

İsveç'te sınır dışı edilmek üzere olan bir adamı savunan 21 yaşındaki aktivist ülkenin gündemine oturdu. Afgan sığınmacının gönderileceği uçağa binen Elin Ersson, 'Afganistan'da savaş var. Bu sığınmacıyı ölüme gönderiyorlar, buna izin vermeyeceğim' diyerek uçağın kalkmasını engelledi. Göteborg-İstanbul seferini yapacak olan uçaktaki Türk yolcular da genç kıza büyük destek verdi.

İstanbul uçağı karıştı… ‘Onu ölüme göndermeyin’
İstanbul uçağı karıştı… ‘Onu ölüme göndermeyin’ admin
Haberin videosu için tıklayın!

İstanbul uçağı karıştı… ‘Onu ölüme göndermeyin’

İsveç’in Göteborg kentinden Afgan bir göçmenin sınır dışı edilmesi bindiği uçaktaki yolcular tarafından protesto edildi.

Göteborg Postası’nın haberine göre, Landvetter Havalimanı’ndan Göteborg-İstanbul seferini yapan ve ülkesine sınır dışı edilecek Afgan bir göçmeni taşıyan uçak, 21 yaşındaki İsveçli aktivist Elin Ersson’un protestosu nedeniyle bir saat rötar yaptı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabı üzerinden canlı yayın yapan Ersson, 52 yaşındaki göçmene yapılanın ‘tamamen yasa dışı’ olduğunu savunarak sınır dışı kararının durdurulmasını istedi.

 

Sığınmacılar sınır dışı edilmesin diye uçağı durdurdu

22 yaşındaki Elin Ersson, Afgan bir sığınmacının sınır dışı edilmesini önlemek amacıyla uçağa bindi ve koltuğuna oturmadı. Türk yolcular da İsveçli aktiviste alkışlarla destek verdi http://aane.ws/jf9 

“Afganistan’da savaş var. Bu sığınmacıyı ölüme gönderiyorlar, buna izin vermeyeceğim” ifadelerini kullanan Ersson’un eylemine diğer yolculardan da destek geldi. 

‘TÜRK YOLCULARA TEŞEKKÜR EDİYORUM’

Kabin görevlilerinin aktiviste müdahale etmeye çalışmasının ardından Türk yolcular olaya tepki gösterdi. Bir yolcunun, “Ya o sığınmacı gönderilmesin uçaktan insin ya da hep beraber biz de inelim. Sığınmacıyı ölüme gönderemezsiniz” şeklindeki uyarısı üzerine diğer Türk yolcular da alkışlarla Ersson’a destek verdi.

Bu destek karşısında duygulanarak ağlayan aktivist, “Türk yolcular bana destek veriyor. Onlara çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İsveç Ulaştırma Güvenlik Dairesi (Swedavia) Basın Sözcüsü Hans Uhrus tarafından yapılan açıklamada olay doğrulanırken, Türk yolcuların da kadına destek vermesi sonucu aktivist ve Afganlı sığınmacının uçaktan indirildiği, uçağın bir saat rötardan sonra havalanarak yoluna devam ettiği belirtildi. (SÖZCÜ)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Polis otosunda tecavüz davasında karar
Polis otosunda tecavüz davasında karar
Deniz Baykal, TBMM’de yemin edecek
Deniz Baykal, TBMM’de yemin edecek