Karne gününde öğretmenlere gaz ve plastik mermi

Eğitim Sen’in MEB’e yarıyıl karnesini vermek istediği eyleme polis gaz ve plastik mermi ile müdahalede bulundu. Eğitim Sen Genel Başkanı Aydoğan, 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk yarısı için Milli Eğitim Bakanlığına kırıklarla dolu bir karne verdi

Karne gününde öğretmenlere gaz ve plastik mermi
Karne gününde öğretmenlere gaz ve plastik mermi admin

Birgün Gazetesi'nin haberine göre; Eğitim Sen’in MEB’e yarıyıl karnesini vermek istediği eyleme polis gaz ve plastik mermi ile müdahalede bulundu. 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk döneminin sona erdiği gün karnesini vermek için geldikleri Milli Eğitim Bakanlığı'nın önünde polisin müdahalesi ile karşılaştı. Bakanlık önünde yapılmak istenen açıklamaya izin vermeyen polis, gaz ve plastik mermi ile eğitimcilere müdahale etti. Polisin, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aydoğan ve KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen'in de aralarında bulunduğu gruba doğrudan gaz sıktığı görüldü. Bunun üzerine Eğitim Sen üyeleri sendikalarının 5 No'lu Ankara şubesi önüne gitti.

Açıklamayı burada yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, yarıyılda eğitimin acil çözüm bekleyen sorunlarının belirgin bir şekilde arttığını, laik bilimsel eğitime meydan okuyan düzenlemelerin hayata geçirildiğini vurguladı. Eğitimde ticarileştirme ve dinselleştirme adımlarının yaygınlaştığını, dayatmacı ve baskıcı uygulamaların zirve yaptığı bir dönemden geçildiğini kaydeden Aydoğan, MEB’in eğitimde somut, çözüme dayalı politikalar yerine, kaosu derinleştirdiğini belirtti. Yaşanan sürecin öğrenci, öğretmen, eğitim emekçileri ve veliler olmak üzere toplumun geniş kesimlerini her zamankinden daha çok etkilediğini belirten Aydoğan, halkın cebinden yaptığı eğitim harcamalarının arttığını, dini eğitimi devlet eliyle yaygınlaştırma yönünde adımlar atıldığını söyledi.

egitim-sen-in-meb-onunde-yapacagi-aciklamaya-polis-saldirisi-416374-1.

“İstismar ve şiddet arttı”

Eğitimdeki eşitsizliğe ve çocuklara yönelik istismar olaylarına dikkati çeken Aydoğan şunları söyledi:

“Çocuk yaşta evlenmeyi özendiren düzenlemeler yapılmış, çocuk işçiler sorunu büyümüş, okullarda, yurtlarda, kurslarda çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet vakaları artmıştır. Eğitimde ve toplumsal yaşamda yaşanan çocuk istismarının üzerini örtme çabalarına rağmen, geçtiğimiz dönemde cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açacak yasal düzenlemeler gündeme gelirken, kadına ve çocuğa yönelik çok sayıda taciz ve tecavüz olayı yaşanmıştır.”

egitim-sen-in-meb-onunde-yapacagi-aciklamaya-polis-saldirisi-416375-1.

“Dini vakıflarla protokoller”

Yoksul ve emekçi aile çocuklarının eğitimde eşit koşullarda yararlanamadığını söyleyen Aydoğan, çocuklarının önemli bir bölümünün dini vakıf ve derneklerin kucağına itildiğini kaydetti.

Diyanet başta olmak üzere, dini vakıf ve derneklerle yapılan protokollerin sürdürülmesini eleştiren Aydoğan, “Okul öncesi eğitimde pedagojik olarak sakıncalı olmasına rağmen ‘dini eğitim’ uygulamaları başlatılmış, kurum açma ve kapatma yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle ‘bütün yolların imam hatiplere’ çıkmasını sağlayacak düzenlemeler yapılmıştır” dedi.

egitim-sen-in-meb-onunde-yapacagi-aciklamaya-polis-saldirisi-416376-1.

MEB’in 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk yarısında gösterdiği performans ile sorunların daha da ağırlaşmasına neden olduğu için karnesinin kırıklarla dolu olduğunu vurgulayan Aydoğan, kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadele kararlılığının sürdürüleceğini belirtti. (Birgün)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHP'li Belediye Başkanı, Konya’da bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti
MHP'li Belediye Başkanı, Konya’da bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti
Bahçeli: YSK sandık yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştır
Bahçeli: YSK sandık yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştır