internet haber sitesi
Reklamı Geç
Advert

TBMM’de gergin anlar: Yolsuzluk dosyası açılınca Bakan sinirlendi

TBMM’de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçesi hakkında konuşan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ile Bakan Adil Karaismailoğlu arasında gergin anlar yaşandı.

TBMM’de gergin anlar: Yolsuzluk dosyası açılınca Bakan sinirlendi
TBMM’de gergin anlar: Yolsuzluk dosyası açılınca Bakan sinirlendi admin

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı iken yapılan bir işlemde usulsüzlük tespit edilmesi üzerine mevcut İBB yönetiminin savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak Bakan Karaismailoğlu, suç duyurusuna ilişkin 297 ayrı haber linki mahkeme kararı ve bakanlık bünyesinde bulunan Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından erişim yasağı getirilmişti. 

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ise, Bakan Adil Karaismailoğlu’na sert sözlerle yüklendi. 

Karasu, ‘’İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sayın Bakan’ın Genel Sekreter olduğu dönemde yapılan bir işlem için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Buna karşı Sayın Bakan ne yaptı? Tam 297 linke erişim engeli istedi. Gerekçe ne? ‘Talepte bulunanın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak görev yapmakta olduğu, talebe konu haber içeriklerinde itibarın ve saygınlığın zedenlenmesi.’ Sayın Bakan, İmamoğlu mazbatasını aldığı gün, siz gidip bu usulsüz ödemenin altına imza atarken saygınlığınız zedelenmedi de gazeteler bunu haber yapınca mı saygınlığınız zedenlendi?’’ şeklinde konuştu.  

Bakan Karaismailoğlu’nun Karasu’ya yönelik ‘’Yalan söylüyorsun’’ diye bağırmasının ardından ise ortam gerginleşti. 

Karasu, Bakan Karaismailoğlu’na yönelik ‘’Elimde mahkeme kararı var. Haddini bileceksin. Burada seçilmiş bir milletvekiline yalancı diyemezsin’’ ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP dönemine ilişkin yolsuzluk dosyalarını açmaya başladı.

Yargıya taşınan ilk büyük yolsuzluk dosyası, 2018'de İBB'nin kendi şirketi Medya A.Ş'ye ihale ettiği tanıtım işleri ile ilgili seçim döneminde yapılan ödemeler oldu. İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Bilgi İşlem Müdürlüğü'nce 30 Ekim 2018'de gerçekleştirilen “Yatırım organizasyonlarının tanıtım ve medya çalışmaları işi” ihalesi kapsamında iştirak şirketi ile 26 Kasım 2018'de 26 milyon 585 bin liralık sözleşme imzalandı. İmamoğlu'nun mazbatasını aldığı gün yani 17 Nisan 2019'da Medya A.Ş'ye, ihale kapsamında ödeme için 13 milyon 629 bin liralık fatura kesilmesi tartışma yaratmıştı.

Teftiş Kurulu raporunda, işlerin tamamına yakınının sözleşmeye ve teknik şartnameye uygun yerine getirilmediği, hak edişlerin usule uygun yapılmadığı ve yapılan 15 milyon 458 bin+KDV tutarındaki ödemenin kamu zararı yarattığı belirlendi. Bu nedenle AKP döneminin İBB Genel Sekreter Yardımcısı, ihale ve harcama yetkilisi olan şu anki Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da aralarında bulunduğu 8 İBB görevlisi, eski Medya A.Ş genel müdürü Abdurrahman Tığ'ın da adının yer aldığı 6 şirket görevlisi ile alt yüklenici şirketin 9 yetkilisi hakkında Aralık ayının ilk haftasında suç duyurusunda bulunuldu.

krttv.com.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erol Mütercimler’e 10 ay hapis cezası
Erol Mütercimler’e 10 ay hapis cezası
Erol Demiröz hayatını kaybetti
Erol Demiröz hayatını kaybetti