internet haber sitesi
Reklamı Geç

Ermenistan'dan ateşkes çağrısı ve Türkiye'ye yönelik çirkin iftira!

Azerbaycan-Ermenistan gerilimi sürerken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan Fransız basınına açıklamalarda bulundu. Paşinyan, "Durum 2016 yılında yaşanan çatışmalardan çok daha ciddi. Geçmişi inkâr eden Türkiye, bir kez daha soykırım yolundan ilerliyor" dedi. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ise OSCE ile Dağlık Karabağ'da yeniden ateşkes ilan edilmesi için görüşmelere başlamaya hazır olduklarını açıkladı.

Ermenistan'dan ateşkes çağrısı ve Türkiye'ye yönelik çirkin iftira!
Ermenistan'dan ateşkes çağrısı ve Türkiye'ye yönelik çirkin iftira! admin

Azerbaycan-Ermenistan hattında Dağlık Karabağ üzerinden pazar günü başlayan gerilim tüm hızıyla sürüyor. Taraflardan açıklamalar da birbiri ardına geliyor.

Türkiye’nin bölgeye paralı asker gönderdiğini iddia eden Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bu kez de Türk ordusunun Dağlık Karabağ’da doğrudan Azeri güçlerine öncülük ettiğini belirterek, “bir kez daha soykırım yolunda gitmekle” suçladı.

‘2016’DAN DAHA CİDDİ’

Fransız Le Figaro gazetesine konuşan Paşinyan, “Durum 2016 yılında yaşanan çatışmalardan çok daha ciddi. Bunu 1915’teki 1.5 milyondan fazla Ermeni’nin katledildiği durumla kıyaslamak uygun olabilir. Geçmişi inkâr eden Türkiye devleti, bir kez daha soykırım yolundan ilerliyor” dedi.

Sözde soykırım yalanına yeniden başvuran Paşinyan, Türkiye’nin Dağlık Karabağ’a paralı asker gönderdiği yönündeki iddialarına ise herhangi bir kanıt sunmadı.

STRATEJİK TEPELER ALINDI

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar gece boyunca sürerken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan son duruma ilişkin açıklamalar geldi.

Bakanlık, yerleşim yerlerine ateş edilmemesi konusunda defalarca yapılan uyarılara rağmen Ermenistan´ın, Ağdam’daki köyleri yoğun topçu ateşi altına aldığını açıkladı. Şiddetli çatışmaların cephenin çeşitli yönlerinde sabah ve akşam saatlerinde devam ettiği bildirildi.

Azerbaycan’ın ateşlediği bir roket. Foto: Reuters.

 

Açıklamada, Ağdere bölgesinde Madagiz etrafında stratejik öneme sahip tepelerin Azerbaycan ordusu tarafından ele geçirildiği belirtilirken, Cebrayil-Fuzuli yönünde Ermenistan birliklerinin direnişini kırarak geri çekilmeye zorladığı aktarıldı.

Öte yandan geceden bu yana 5 zırhlı araç, 3 askeri tesisin yok edildiği duyuruldu.

ERMENİSTAN’DAN ATEŞKES ÇAĞRISI

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (OSCE) ile Dağlık Karabağ’da yeniden ateşkes ilan edilmesi için görüşmelere başlamaya hazır olduklarını açıkladı.

Azerbaycan ve Dağlık Karabağ’daki Ermeniler arasında arabuluculuk yapmak için 1992’de kurulan OSCE’nin Minsk Grubu eş başkanları Fransa, Rusya ve ABD dün yaptıkları açıklamada hemen ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulunmuşlardı.

(SÖZCÜ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’lilerden SGK İl Müdürlüğü önünde açıklama
EYT’lilerden SGK İl Müdürlüğü önünde açıklama
Avrupalı düşünce kuruluşlarından AB ve Türkiye’ye uyarılar
Avrupalı düşünce kuruluşlarından AB ve Türkiye’ye uyarılar