internet haber sitesi
Reklamı Geç

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a çarpıcı gönderme: Gelmesini bilmek gibi gitmesini de bilmek gerekir

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin 97. yıl dönümünde önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a çarpıcı gönderme: Gelmesini bilmek gibi gitmesini de bilmek gerekir
Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a çarpıcı gönderme: Gelmesini bilmek gibi gitmesini de bilmek gerekir admin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP Genel Başkan Yardımcıları, Parti Meclisi üyeleri ve milletvekillerinden oluşan heyet, partinin 97’nci Kuruluş Yıl Dönümünde Anıtkabir’i ziyaret ederek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı.

Kılıçdaroğlu, ziyaret sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları şu şekilde:

Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda onbinlerce kimsesiz var. 1921 yılında Çocuk Esirgeme Kurumu kurulmuştu. Yüzlerce çocuğun babası şehit düşmüştür. O dönemin hükümeti, CHP sahip çıkmıştır bunlara.

Gerçekten de çocuklarımıza, hangi koşullarda bu ülkenin inşa edildiğini anlatıyor muyuz. Yurttaşlarımızın yüzde doksanının bilmediği bir gerçek var, Mustafa Kemal ve arkadaşları kooperatif kurar. Çünkü yabancı misyona alışveriş yapacağı bir dükkan lazım. Bu kooperatifin kurucuları, İsmet inönü, Celal Bayar… Bu kooperatif hala yaşıyor. Kaçımız biliyoruz… Tarihimiz unutturulmak isteniyor. Bizim tarihe karşu bir sorumluluğumuz var. Biz CHP olarak bu sorumluluğu almak zorundayız.

CHP o kadar acımasız eleştirilmiştir ki, tarihi unutturularak o kadar sert eleştirilmiştir ki anlamakta zorlanıyorum.

“KURULUŞUMUZUN 97. YILINI KUTLUYORUM”

CHP’nin kuruluş öncesi Atatürk, kabul ettiği bir grup gaeteciye şu açıklamayı yapar: “Mütevazi bir millet bireyi sıfatıyla hayatımı sonuna kadar vatanın hayrına vakfeylemek amacıyla barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve halk fırkası adıyla bir siyasi parti kurmak niyetimdeyim” diyor. Daha önce Sivas Kongresi’nde
Anadolu ve Rumeli Müdâfaa-i Hukuk Cemiyetleri birleşerek o toplantı CHP’nin omurgasının oluşturulduğu toplantıdır. Resmen kurulması 9 Eylül 1923’tür. Dolayısıyla biz 97. yılımızı kutluyoruz.

O yıllarda CHP’nin kadroları savaş meydanlarındaydı. Ülke perişandı, kalkınması gerekiyordu. İzmir İktisat Kongresi’ni topladılar. Oturup çalıştılar Gölcük’te tershane kurdular. İş Bankası’nı kurdular. Bursa’da, Karacabey’de, Hatay’da, Muş’ta devlet üretme çiftliklerini kurdular. Ama çiftçi ne ekeceğini bilmiyordu. Devlet buraları kurarark çiftçiye örnek gösterdi. Bugün hala bu çiftlikler çalışıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ilk kez madeni para basıldı ve üzerinde T.C. yazıldı.

1 metre milli demir yolumuz yoktu. Bu genç Cumhuriyet ne yaptı? topladığı vergilerle Malatya’ya, Adana’ya, Erzincan’a, Batman’a birçok şehire demiryollarını götürdü… Dikili ağacı yok diyorlar, insanda en azından bir miktar vicdan kırıntısı olur. Bunlar gidip birilerine el avuç açılarak yapılmadı. Her kuruşun hakkı yerinde verildi.

“ANKARA’DA İSTANBUL’DA ÖRNEK HASTANELER YAPILDI”

Kayseri’de uçak fabrikasının temellerini attılar. Fabrika 1950’li yıllara kadar 112 savaş uçağı üretildi.

Haydarpaşa Limanı’nı yabancılar çalıştırıyordu… Yabancıların elindeydi, devlettirilleşti. Ankara’da İstanbul’da örnek hastaneler yapıldı.

Okuma yazma oranı, hep tartışılır. 1927 yılında resmi sayım yapılır, nüfusun yüzde 8’i okuma yazma biliyor. Cumhuriyet kurulmuş, Osmanlı’dan miras alınmış, nüfusun yüzde 92’si okuma yazma bilmiyor. Demokrasiye neden hemen geçmedik dediler, ama şunu düşünmüyorlar, Hakkari’de seçim yapılsa tutanak tutacak birileri olacak mıydı? Hadi bulundu, Ankara’ya nasıl gelecekti?

Bunların hepsi çözüldü. Millet mektepleriyle çözüldü bunların hepsi. Kız öğrencilerin sayısı fazladır. CHP bunları yapmıştır.

“KIRIKKALE’DE ENTEGRE SİLAH SANAYİ KURULDU”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin parasını basan banka 1930’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kuruldu. 1932-1937 arasında, savaştan çıkmış bir devlet var. Yeni bir savaşa hazır dünya var. Kırıkkale’de entegre silah sanayi kurulur. Oyumuzun en düşük olduğu yerlerden biri Kırıkkale. O fabrikayı CHP kurdu. Sizin dedeleriniz çocuklarınız o fabrikalarda çalıştı. Şimdi o fabrikaların durumunu görün.

Her Giresun’lu bilsin ki diktiği ağaçtan elde ettiği fındıktan CHP’nin hakkı ve hukuku vardır. Onun dedelerinin haklarını ve hukuklarını korumak onun dedelerinin elde ettiği fındığın bedelini ona ödemek için Fiskobirlik’i kuran CHP’dir.

1945 yılında İşçi Sigortaları Kurumu kuruluyor. Adı sonra Sosyal Sigortalar bugünkü adı ile Sosyal Güvenlik Kurumu. Onu kuran da CHP’nin kadroları. Şimdi bütün işçilere söylüyorum, siz bugün sosyal güvenlik hakkına sahipseniz bunun arkasında CHP’nin olduğunu bilmek zorundasınız. Sizden haklarınızı almak istediler ama biz karşı çıktı. Sosyal devlet açısından önemli bir adım atıldı.

GELMESİNİ BİLMEK GİBİ GİTMESİNİ DE

Demokratik rejimin gayet basit bir tılsımı vardır. İktidarı bırakabilmek. İktidarda bulunanlar, bunu yapabildiği takdirde rejim yaşar ve soysuzlaşmaz. Ama iktidardan gitmemek için her türlü dümeni döndürüyorsanız, nasıl seçim kanununda değişiklik yaparım da ben iktidarımı sürdürürüm derseniz demokrasiye en büyük darbeyi vurursunuz. Gelmesini bilmek gibi gitmesini de bilmek gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cihatçı terör örgütü 43 işçinin boğazını kesti
Cihatçı terör örgütü 43 işçinin boğazını kesti
105 gün sonra Başkan Böcek’ten sevindiren görüntü
105 gün sonra Başkan Böcek’ten sevindiren görüntü