internet haber sitesi
Reklamı Geç

THY'de Yönetim Kurulu'nun havacılık tecrübesi yok!

Vakıfbank’tan sonra gözler iktidarın kontrolündeki diğer kurumlara döndü. Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanması yapılmış 9 kişiden 6’sının da havacılık tecrübesi bulunmuyor. Bu 6 kişiden ikisi AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın mezunları arasında yer aldığı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden mezun. Biri belediye başkanlığı döneminde Erdoğan'ın danışmanlığını yapmış ardından uzun yıllar sigorta sektöründe çalışmış.

THY'de Yönetim Kurulu'nun havacılık tecrübesi yok!
THY'de Yönetim Kurulu'nun havacılık tecrübesi yok! admin

Bir diğeri akademisyen, özel bir üniversitede İslam Ekonomisi ve Ekonomik Sistemler Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevine devam ediyor. Bir başkası edebiyat eğitimi almış, mütercim tercümanlık yapmış, AKP'de yönetici olmuş, TÜRGEV ve KADEM'de yöneticilik yapıyor.

'Sivil havacılık, genel müdürü görevden dahi alabilir'

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre, Sivil Havacılık Eski Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, "Bilal Ekşi Sivil Havacılık Genel Müdürü olarak görev yaparken tüm şirketlerin sırlarına hakim oldu. Bu kişinin tekrar THY'de yönetici yapılması doğru değildir" dedi.

Erdağı, dünyada genel müdürlerin sivil havacılık otoriteleri tarafından değerlendirildiklerini ve Form 4'le yetkilendirildiklerini kaydederek, "Bir hata yaptıklarında sivil havacılık, genel müdürü görevden dahi alabilir. Ancak THY'de Yönetim Kurulu Başkanı havacılık kökenli genel müdürü 'bypass' etmiş durumda. THY eski Başkanı Hamdi Topçu, döneminden beri devam eden bu mevcut yönetim şekli başta EASA olmak üzere tüm uluslararası kurallara uygun değildir" diye konuştu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halk TV ekranı 5 gün karartılıyor!
Halk TV ekranı 5 gün karartılıyor!
Işıkçılar Cemaati'nden Erdoğan'a karşı sert tavır
Işıkçılar Cemaati'nden Erdoğan'a karşı sert tavır