internet haber sitesi
Reklamı Geç

Özgür Özel'den İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen güvenlik soruşturması teklifine sert tepki: Sülale boyu fişleme

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına ilişkin yasa teklifine yönelik değerlendirmede bulundu.

Özgür Özel'den İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen güvenlik soruşturması teklifine sert tepki: Sülale boyu fişleme
Özgür Özel'den İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen güvenlik soruşturması teklifine sert tepki: Sülale boyu fişleme admin

Özgür Özel yaptığı değerlendirmede “Bu güvenlik soruşturmasını yeniden gündeme getirmek nereden çıktı? KHK’yle düzenlenmişti, itiraz etmiştik. Anayasa Mahkemesi, ikisi bireysel başvuru olmak üzere dört ayrı karar verdi. Tüm kararlarında, düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunun altını çiziyor” şeklinde konuştu. 

Cumhuriyet'in haberine göre Özel şöyle konuştu: 

“Kenan Evren yataktan kalksa, ‘Bu kadarına ben de cesaret edemedim, boynuz kulağı geçti’ der. Bu, açık bir fişleme teklifidir. 12 Eylül döneminde vatandaşlar fişlenmişti, şimdi sülale boyu fişleme ile karşı karşıyayız. Teklife göre güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birinci derece yakınlara da yapılacak.

Kardeşiniz bambaşka bir görüşten olabilir, sizin suçunuz ne? Bir suç varsa kardeş yargılanır... Kişi dışında kişinin birinci derece akrabalarına ilişkin inceleme yapılmasına olanak sağlanıyor olması, kişisellik ilkesini zedeliyor. Bu düzenlemeye göre Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu görevlere gelmesi mümkün olamazdı. Gariban vatandaşa gelince ‘Ben birinci derece yakınlarına bakarım’ diyor.

İktidar, AKP’li olmayanların devlet memuru olmaması için böyle bir düzenlemeyi tehdit olarak kullanıyor. Bu maddeyle hiçbir devlet memurunun güvencesi olmayacak. İşe girmek isteyen herkes, sadece kendisine değil sülalesine ve etrafına otokontrol yapmak zorunda kalacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kars'ta dünyaya gelen 'albino tay' şaşkınlık yarattı!
Kars'ta dünyaya gelen 'albino tay' şaşkınlık yarattı!
Bursa'da maske dehşeti: Şoför yolcuyu bıçakladı
Bursa'da maske dehşeti: Şoför yolcuyu bıçakladı