internet haber sitesi
Reklamı Geç

EYT'lilerin dernek başkanı: İskandinav ülkelerinde emekli olanlar dünyayı geziyor, biz Ankara'dan İstanbul'a zor gideriz

Gönül Boran Özüpak erken emeklilik gibi bir talepleri olmadığını söylüyor ve ona göre Cumhurbaşkanı, danışmanları tarafından yanlış yönlendiriliyor.

EYT'lilerin dernek başkanı: İskandinav ülkelerinde emekli olanlar dünyayı geziyor, biz Ankara'dan İstanbul'a zor gideriz
EYT'lilerin dernek başkanı: İskandinav ülkelerinde emekli olanlar dünyayı geziyor, biz Ankara'dan İstanbul'a zor gideriz admin

Emeklilikte Yaşa Takılanlar yani EYT'lilerin talepleri, hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündemindeydi. 

Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Topkapı kampüsünde düzenlenen toplu açılışı töreninde, çözüm bekleyen EYT'lileri mutlu etmeyecek bir açıklama yaptı: 

"Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. "

Erdoğan'ın talimatıyla Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin tarafından başlatılan EYT'lilerle ilgili çalışmanın sonucuna yönelik bir açıklama yapılmadan gelen açıklamayı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT - SYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak'la konuştuk.

"Cumhurbaşkanımız danışmanları tarafından yanlış yönlendiriliyor, talebimiz erken emeklilik değil"

"Yaklaşık 10 gün önce, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu'nun EYT'lilerle ilgili çalışmasının henüz Sayın Cumhurbaşkanımıza sunulmadığı bilgisini almıştık. Cumhurbaşkanımız bu rapordan sonra mı önce mi böyle bir açıklama yaptığını öğrenmeye çalışıyoruz" diyerek sözlerine başlayan Özüpak, taleplerinin hiçbir zaman için erken emeklilik olmadığını söylüyor ve Cumhurbaşkanı'nın danışmanları tarafından yanlış yönlendirildiğini iddia ediyor:

"Talimatı Cumhurbaşkanı vermişti. Mağduriyetleri sunduk, taleplerimizi sunduk. Sayın Cumhurbaşkanımız, yayındaki danışmanları tarafından yanlış yönlendiriliyor. Bizlerin erken emeklilik istediği yönünde bir talebimiz olduğu söyleniyor. Bizim talebimiz hiçbir zaman erken emeklilik olmadı. Ortada bir hukuksuzluk var, anayasal hakkımıza erişememe durumu var. Kazanılmış hakkımıza ulaşamıyoruz. Biz bunun mücadelesini veriyoruz."

EYT SYDD Başkanı Gönül Boran Özüpak / Fotoğraf: Twitter

"Emekli olabilecek kişi sayısı 700 bin ile 1 milyon arasında"

"Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları bizi mücadelemizden geri koymayacak." ifadeleriyle sözlerine devam eden Özüpak, EYT'li kaç kişi olduğunu Çalışma Bakanlığı'na sorduklarını, yanıt alamayınca da kendi yaptıkları çalışmalarda elde ettikleri veriyi paylaşıyor:

"Çalışma Bakanlığı'ndan gelen cevapta, bu bilginin sadece kamu kurumlarıyla ve akademik çalışmalar için üniversitelerle paylaşılacağını söylendi. TBMM'de milletvekilleri de sordu, onlar da cevap alamadı. Bizim çalışmalarımıza göre, EYT'li sayısı 5 milyon 400 bin. Hemen emekli olabilecek kişi sayısı da 700 bin ile 1 milyon arasında."

İskandinav ülkelerinde kişi başı milli gelir en az 47 bin 750, Türkiye'de 10 bin 380 dolar

Cumhurbaşkanı, toplu açılış töreninde İskandinav ülkelerinin emeklilik sistemi nedeniyle battığını söylemişti:

İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler.

INDEPENDENT TÜRKÇE

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Malatya'da 5 büyüklüğünde deprem
Malatya'da 5 büyüklüğünde deprem
Işkın toplarken 7'şer metrelik 2 engerekle karşılaştı
Işkın toplarken 7'şer metrelik 2 engerekle karşılaştı